Hlavní stránka >> Prodej knih
Calendula pomáhá přirozenému životu.


Knížky posíláme nejlépe Zásilkovnou během týdne po zaplacení předem na účet nebo na dobírku. Objednávky na mailové adrese: calendula @ email.cz (pište prosím bez mezer), tel. 605750512, 737389716
Při objednávce knih přes 1500,- Kč poštovné a balné neúčtujeme. Při nepřevzetí zásilky, která se vrátí odesilateli má odesílatel nárok na vzniklou škodu (poštovné)
U titulu Miminko a Atopický ekzém poskytneme dalším prodejcům rabat.

Knihy MUDr. Hofhanzlové


Zdravě jíme, nevaříme kniha MUDr. Judita Hofhanzlová; Zdravě jíme, nevaříme Syrová a polosyrová strava, pro nemocné i zdravé, pro děti i dospělé.
Cena 240,- , 128 stran, 1. vydání, barevně

Přirozený způsob stravy v souladu s kosmickými rytmy a živly, sezónní stravování.
Tato kuchařka se vymyká běžnému pojetí denního stravování. Někoho by mohlo překvapit, že zde nenajde recepty na běžné „jídlo“. Těžko si lze představit, že z doporučovaných návodů na přípravu pokrmů sestavíte klasický oběd, polévku, druhý chod a „sladkou tečku“ na závěr. Můj přístup k jídlu v této knize vybočuje ze „zajetých kolejí“. Předpokládám, že člověku by mělo stačit k nasycení a načerpání síly jedno jídlo. A to buď kaše, koktejl, lassi, polévka nebo salát, zelenina s chlebem nebo s plackou. Přiznám se, že jsem kuchařku sepsala tak trochu pro sebe a pro své klienty, kterým tuto čerstvou stravu doporučuji u vážných onemocnění nebo k vylepšení jejich zdravotního stavu. Čerstvá zelenina, ovoce, obilné vločky, semena a ořechy, dobré domácí mléko a kvasový chléb, považuji za velmi ozdravné stravování s dobrými výsledky. Podle následujícího textu můžete postupně zavádět nové stravovací zvyklosti.
Obsah zde

Atopický ekzém, alergie, astma Atopický ekzém, alergie, astma kniha MUDr. Judita Hofhanzlová; Atopický ekzém, alergie, astma
Cena 195,-, 176 stran, nakladatelství Calendula. 1. vydání

    V této knize uvádím: • Možné příčiny a pozadí vzniku alergických reakcí. • Různé možnosti přírodní léčby atopického ekzému, astmatu a jiných alergických potíží. • Některé postupy při zevním ošetřování atopického ekzému. • Důležitou součástí je léčba výživou s vyloučením živočišných bílkovin. Čtenář zde najde množství informací o vhodných potravinách, návody a recepty na přípravu jídel pro děti i dospělé trpící alergiemi, a též vhodnou výživu pro kojená, či částečně kojená miminka s atopickým ekzémem.
   Již jako studentka jsem se zabývala problémem atopického ekzému a alergií. Tehdy mě k tomu vedlo znepokojení nad stále přibývajícím výskytem tohoto onemocnění zejména u dětí, ale i dospělých.V klasické medicíně tito nemocní nenacházeli klíč k úplnému uzdravení, a protože mě to již tehdy táhlo k alternativním způsobům léčby, hledala jsem řešení jinde. Krátce po ukončení fakulty jsem se seznámila s rodinou ze Zlatých hor, která svou „ekzematickou“ holčičku, na doporučení klasického lékaře, léčila dietou bez živočišných bílkovin. Vyloučili z jídelníčku dítěte maso, mléko a vejce, začali vařit obiloviny, zeleninu a luštěniny a léčba byla úspěšná. Několik měsíců změny výživy udělaly s kůží a celkovým zdravím dítěte divy. Začala jsem hledat a vymýšlet recepty a zkoušet vše ve vlastní kuchyni. Mám za sebou 10 let denní práce s alergickými lidmi, s dospělými i dětmi postiženými atopickým ekzémem, více než 15 let zkušeností s touto výživou. A tak snad konečně přišel ten pravý čas, předat vám rady, které považuji za dobré.
   Doporučení, jak léčit atopický ekzém a alergie se netýkají jen výživy, ale též zevního ošetření, koupelí, způsobu života a dalších možností využití přírodní léčby, zejména homeopatie, Touto knihou bych vám chtěla ukázat cestu k léčení vašich alergií. K tomu lze dospět kombinací těchto přístupů: Správnou výživou a jemným léčivým zevním ošetřením. Zdravým životním stylem a dobrovolným omezením vnějších škodlivých vlivů. A v neposlední, ale nejdůležitější řadě, skrze poznání sebe sama a nastolením řádu ve svém rodinném sytému. Snad vám výsledky mého hledání, shrnuté v této knize, přinesou pomoc a požehnání ve formě uzdravení či úlevy.

Obsah zde

Miminko Miminko kniha MUDr. Judita Hofhanzlová; Miminko (kojení, ošetřování, výživa, výchova)
Cena 195,- , 120 stran, nakladatelství Calendula. 1. vydání

Ohlasy čtenářek:
- "Knihu Miminko považuji za "bibli" pro všechny ženy, co otěhotní.
- "Tohle je nejlepší knížka, co jste napsala. U každého svého dítěte jsem ji četla znovu." Měla by to být pro matky povinná literatura".

    Z úvodu k 1. vydání: "V této knížce jsem shrnula ty nejdůležitější informace, které můžete o kojení získat. Měly byste zde najít odpovědi na většinu svých otázek při problematickém kojení, odstříkávání mléka či odstavování vašeho dítěte. Jsou zde též návody k léčbě nemocných prsů, něco o dětském pláči a výchově maličkých."
   Úryvek z knihy:
   "Je správné neomezované a časté kojení do usnutí nebo puštění se dítěte. Toto platí pro čerstvá miminka, do čtvrtého, pátého nejvýše šestého měsíce. Poté se již u většiny dětí vytvoří určitá pravidelnost, také jim stačí k nakrmení pár minut. Narozené děťátko může mít období, kdy jej kojíme skoro hodinu. Občas pije, chvíli podudlává, chvíli spí, když se mu pokusíme prs vzít, pláče. Není vůbec na závadu, že to takto vyžaduje. Dítě si užívá matčiny přítomnosti, to není rozmazlování, když mu to dovolíme, je to jeho způsob komunikace s maminkou. Režim kojení do jednoho roku určuje dítě, po prvním roce maminka!"
    "Pokud máme pocit, že má miminko málo mléka, podání umělé výživy v této situaci není řešením. Vznikl by tak skutečný problém s  množstvím mléka, protože dokrmování umělou výživou vede k omezení sání dítěte a tím k nižší tvorbě mléka. Chci však předem upozornit, že ve většině případů, kdy mne navštívily v poradně maminky pro nedostatek mateřského mléka, se téměř nikdy o nedostatek mléka nejednalo."
Obsah zde

Nastávající a kojící maminky si vaří kniha MUDr. Judita Hofhanzlová; Nastávající a kojící maminky si vaří chutně a zdravě
229 Kč, 112 stran, nakladatelství Medica publishing

    Milé maminky!
pro Vás, které jste v radostném očekávání či miminko plánujete nebo se Vám již děťátko narodilo, je určeno vaření a rady, které najdete v této knížce. Pracuji od roku 1999 v poradně pro zdravý způsob života a čím dál častěji mě navštěvují ženy s otázkou, jak by se měly připravit na příchod dítěte. Vede je k tomu touha, aby jejich budoucí děťátko bylo v pořádku a také obava s rostoucího výskytu chronických onemocnění dětí jakými jsou např. ekzémy a alergie. Jednou jsem slyšela, že dítě dostává polovinu zdraví svých rodičů nebo druhý názor, že maminka si kojením čistí své tělo. Nevím, do jaké míry jsou tato tvrzení pravdivá, ale rozhodně stojí za zamyšlení a nabádají nás k veliké zodpovědnosti za zdraví našich maličkých. Myslím, že pro tělesné a duševní zdraví budoucího nebo kojeného potomka jsou alespoň čtyři oblasti našeho života velmi důležité - zdravá výživa matky, její zdravé a pevné tělo, přírodní péče o jeho případné neduhy a klid a mír v duši. Dobrá výživa je jedním z velmi důležitých opatření, kterým můžeme docílit zdravý průběh těhotenství. Když zdravě a ve správném množství jíme, nemusíme mít v době, kdy kojíme obavu o své tělo a o zdraví miminka.     /úvod knížky/

"Musím Vám alespoň touto cestou vyjádřit své PODĚKOVÁNÍ za nesčetnou záchranu před velkým hladem. Knihu mám neustále v kuchyni a již mnohokrát mi pomohla RYCHLE, chutně a zdravě si připravit oběd když dcera spala. :-)" Z dopisu čtenářky.
Obsah knihy zde
   

Polévky a kašičky pro nejmenší Polévky a kašičky pro nejmenší kniha MUDr. Judita Hofhanzlová; Polévky a kašičky pro nejmenší
196 Kč, 92 stran, nakladatelství Medica publishing. 2. vydání

    Milé maminky!
Když se mi před pár lety narodily mé holčičky a já jsem začala připravovat kojenecká jídla, zdála se mi doporučovaná strava příliš jednotvárná. A protože jsem měla zahradu plnou nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny a nějaký ten nápad, chtěla jsem zpestřit jejich jídelníček. Začala jsem skládat recept k receptu, a tak vznikla tato knížka, určená pro maminky nejmenších dětí.
    /z úvodu k 1. vydání/ Obsah zde
Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky kniha MUDr. Judita Hofhanzlová; Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky
290 Kč, 223 stran, nakladatelství Alternativa Vyšlo 2002, dotisk v r. 2010.

    Milé maminky!
Když jsem začala pracovat ve své poradně o zdravém způsobu života a zároveň mi vyšla knížka "Polévky a kašičky pro nejmenší", obracely se na mě těhotné a kojící maminky s prosbou o radu. Jak řešit časté problémy při kojení, jak poznat, zda mají dost mléka, co všechno udělat pro to, aby mohly své dítě plně kojit. Jak mají jíst, aby byly v pořádku ony i jejich dítě. Jak mohou samy pečovat a své děťátko, o jeho tělo, jeho zdraví.
    Z individuálních porad se vyvinuly kurzy a nakonec jsem si řekla, že všechny ty rady, které si maminky ze setkání se mnou odnášejí, by mohly prospět i dalším ženám. Není sice přirozenější činnosti v životě ženy než rození a kojení dítěte, ale my jsme se natolik vzdálily přírodě, že se tomu musíme učit. /z úvodu/ Knížka je průvodcem ženy - matky. Jednotlivé kapitoly: kuchařka s bezmasými recepty, kojení, péče o tělo, přirozená léčba nemocí, správné hračky.
Obsah zde


Domácí lékárnička Domácí lékárnička brožurka MUDr. Judita Hofhanzlová: Homeopatická domácí lékárnička
45 Kč, 32 stran, vydalo OS Calendula

"Jak sobě pomoci při poranění, nemoci, doma i na cestách"
Brožurka malá rozsahem (aby vás mohla všude provázet), ale velká obsahem. Dozvíte se něco o přirozené léčbě nemocí, naučíte používat přes dvacet homeopatických léků. Seznámíte se s přirozenými, avšak méně známými postupy při léčbě běžných poranění a nemocí. Brožurka překvapí obsáhlým rejstříkem nemocí, poranění a prostředky na jejich léčbu, který vám usnadní výběr vhodného léčebného prostředku. Letos vyšlo 3. vydání doplněné o kapitoly "Léčba kojenců a batolat" a "Homeopatické léky pro daleké cestovatele" Obsah zde


Vaříme dětem Vaříme dětem kniha MUDr. Petr Horan - Pavla Momčilová: Vaříme dětem
310 stran, 349 Kč, nakladatelství Medica Publishing

Co je vlastně zdravé jíst a co ne, co prospívá našim dětem a co jim naopak škodí? Odpovědí na tyto otázky je tato obsáhlá publikace zkušených autorů, kteří se výživou zaobírají už řadu let. Jsou zde podány informace o složení a funkcích všech živin, ale hlavně je zde na 700 konkrétních receptů na přípravu jednoduchých a chutných, zdravých pokrmů

    Stravujeme se podle dlouhodobých, často nesprávných návyků (Např. jíme velká množství, ale ve špatné kvalitě). Návrat k vyvážené stravě vyžaduje změnu a ta je obtížná, nejde ze dne na den. Ale ta námaha se vyplatí - pokud tak naučíme jíst naše děti, budou to automaticky předávat dál.


Bylinky pro děti a maminky kniha Magdalena Staňková - Kröhnová: Bylinky pro děti a maminky Praktické použití rostlin k léčení i k jídlu od jara do zimy
263 stran, 429 Kč, nakladatelství Grada

Autorka napsala tuto knihu, protože, jak píše v úvodu, "sama ji potřebovala a žádnou podobnou v knihkupectví nenašla". Sama se prokousala labyrintem literatury a vše vyzkoušela. Přitom pilně fotila, kreslila a zaznamenávala, takže vznikla výpravná kniha, ze které dýchá krásná atmosféra pobytu s dětmi v zahradě a zužitkování jejích darů.

    Kniha provází čtenáře od jara do zimy a radí v každém období, co jíst i čím se léčit, nabízí návody a recepty i pro těhotné a kojící. Po přečtení budou čtenáři a hlavně čtenářky obohaceni o znalost používání 56 druhů rostlin, z nichž většinu každý může pěstovat na své zahradě.


   kniha Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc: Varovné signály očkování
287 stran, 279 Kč

Profesorka Strunecká, autorka bestselleru "Doba jedová", předkládá v nové knize o očkování srozumitelné a jasné vysvětlení mechanismu imunity a následku vakcinace. Podrobné a pravdivé informace o vakcínách by měly být v demokratickém státu přístupné všem občanům. Stejně tak by měla být právem každého rodiče svoboda informovaného souhlasu s očkováním jejich dětí. Vakcinace je invazivní lékařský výkon, který může, být v ojedinělých případech, způsobit poškození i smrt docela zdravé osoby. Stále více lidí touží po objektivních a vědecky podložených informacích a nehodlá se spoléhat pouze na to, co nám doporučují reklamy a sdělovací prostředky nebo nařizují státní orgány. Kniha s takovými informacemi na českém knižním trhu dosud chyběla. Varovné signály očkování poskytují čtenářům možnost získat tyto informace a na jejich základě hledat vlastní rozhodnutí, zda očkovat či ne. Čtenáři najdou v příloze i rady rodičům k očkování od praktické lékařky a legislativní část zpracovanou právnickou podle posledních úprav zákona o veřejném zdraví.
Očkování patří k hojně diskutovaným a velmi kontroverzním tématům. Tato knížka o něm vznikla v návaznosti na knihu Doba jedová, která se stala za půl roku po vydání v červnu 2011 nejprodávanější populárně naučnou knihou pro dospělé roku 2011.Diskuse se čtenáři, redaktory a novináři ukázaly,že čtenáři mají o problematiku očkování mimořádně velký zájem. Kniha, která by jim poskytovala podrobné a vědecky podložené informace o vakcínách a možných nežádoucích účincích, na českém knižním trhu chybí. Matky, které zažily pláč dítěte s bolavým ouškem, uvítají s úlevou možnost očkovat již dvouměsíční miminko pneumokokovou vakcínou s nadějí,že ho ochrání před touto bolestivou nemocí. Kolik matek asi dá očkovat svou dospívající holčičku proti rakovině děložního čípku s důvěrou, že ji tak ochrání před tímto onemocněním v dospělosti? Jsou taková rozhodnutí správná? Chrání nás očkování spolehlivě před infekcí? A je to, co je pro naše děti povinné a co se nám ještě nabízí (ke koupi), skutecně v zájmu ochrany jejich zdraví? Mnohé varovné signály nasvědčují, že systém povinného očkování je třeba v zájmu zdraví budoucích generací přehodnotit.

   


Přemůžeme autismus? Přemůžeme autismus?
kniha Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc: Přemůžeme autismus?
260 stran, 290 Kč

Paní Strunecká po odchodu na starobní důchod sepsala esenci toho, čím se ve svém vědeckém životě zabývala. S velkou odvahou publikuje svoje závěry a prolamuje vědecká tabu obohacením pohledu o duchovní pozadí světa. Pro rodiče autistických dětí je to kniha nepostradatelná. Ostatní budou obohaceni celostním pohledem na svět. Navazuje na knihu "Varovné signály očkování"
Toto je jedinečná, komplexní a nepostradatelná kniha o medicínských, psychologických a transpersonálních aspektech autizmu. Velmi dobře a srozumitelně napsaný text poskytuje směrodatný a vyčerpávající přehled o všem, co je o tomto problému v současné době známo. Ačkoliv byla původně určena rodičům autistických dětí, měla by představovat povinnou četbu pro všechny profesionální zdravotníky, kteří pečují o děti s autizmem a zápasí s jejich problémy... Paul Grof MD PhD FRCP, Profesor psychiatrie, Univerzita Toronto, Kanada

   


kniha Dr. Robert S. Mendelsohn: Jak pečovat o zdraví dítěte....navzdory vašemu lékaři
205 stran, 240 Kč

Dr. Robert S. Mendelsohn (1926 - 1988) byl americký pediatr s více než 30ti letou praxí. Vyučoval na lékařské fakultě, byl docentem pediatrie na universitě. Je autorem tří knih (např. "Přiznání k lékařskému kacířství"), v nichž kritizoval postupy moderní medicíny, intervenci lékařů, která je často nepotřebná a nebezpečná. Kritizoval porodnickou praxi, vystupoval proti rutinnímu plošnému očkování. Máme možnost seznámit se s názory lékaře, pocházejcího ještě "ze staré školy". Obsah knihy zde
Tato kniha vyšla v Americe rok před jeho smrtí, je to fundovaný pohled lékaře s celoživotní praxí na způsob léčení. Je s podivem, že toto odvážně kritické dílo vyšlo již v r. 1988. Každopádně tou dobou, alespoň u nás, všichni stoprocentně věřili slovům lékaře. V dnešní době informační exploze již mnozí pochybují a tato kniha k tomu velmi příspívá. Ukazuje se, že prioritou není lidské zdraví, prioritou léčení se skrytě stává maximální zisk korporací "Big pharma" (je vyšší, než zisk zbrojního růmyslu). Jsou financovány a podporovány velmi nákladné léčebné zásahy a dlouhodobá závislost na lécích, přestože důvody vzniku všech nemocí, včetně rakoviny, a velmi levné způsoby jejich trvalého vyléčení, jsou již známy a vědecky potvrzeny. Přesto o tom nikdo neví. Nový princip léčení, který pracuje s propojením příběhu člověka a vědecké medicíny se nazývá Germánská nová medicína. Na obrázku vpravo je obálka orig. vydání.

   


kniha František Nagy SEZNÁMENÍ S NOVOU MEDICÍNOU
91 stran, 220 Kč

Podrobnosti o tomto novém směru v medicíně zde
Psychosomatické souvislosti

      


Aby porod nebolel Aby porod nebolel kniha Lucia a Radek Groverovi - Suchý: Aby porod nebolel
192 stran, 280 Kč,1.vydání, nakladatelství Kernberg publishing

Těhotenství a porod jako příležitost k práci na sobě. Autorka je maminkou pěti dětí, je propagátorka vědomého těhotenství, porodu a rodičovství. "Porody mých tří posledních dětí jsem celé prozpívala a jsem hluboce přesvědčena o tom, že porod, tak jak nám byl od přírody dán, je bezbolestný proces." Kniha je především osobním příběhem pani Lucie. Příběhem, na jehož počátku si jako budoucí matka položila otázku: "Proč by měl porod bolet?" Nevšední otázka, za kterou následoval nevšední příběh ženy, maminky, matky. Její zkušenost ze čtyř porodů je jedinečná svou ženskou přirozeností, pro čtenáře strhující opravdovostí prožitého. Paní Lucie představuje světu především duši ženy - matky, na kterou se za posledních pár desítek let v těhotenství a při porodech nějak pozapomnělo, ale která je pro zdárný průběh těchto "ženských" událostí naprosto nepostradatelná. Úžasné, pro nás ženy tak nadějeplné, když se v porodním příběhu paní Lucie Groverové mění bolestný křik ve zpěv a utrpení při porodu v silný, radostný a bezbolestný životní prožitek.

   


Zdravé těhotenství... Zdravé těhotenství... kniha Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod
508 stran, 499 Kč,3.vydání, nakladatelství One woman press
Aktualizovaný dotisk.

Citlivý průvodce těhotenstvím, porodem a šestinedělím, který nabízí ověřené praktické návody , jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů. Autorka začínala na klinice, v roce 1984 odešla a založila si vlastní praxi, začala se věnovat i domácím porodům. Není to tak dávno, kdy bylo běžné i v našich krajích rodit v domácnostech se svojí porodní asistentkou. Nyní jsme z těhotenství udělali chorobu, porodníky jsou převážně muži. Kniha nabízí alternativní pohled a je na našem trhu ojedilá. Celkem se od svého vzniku v roce 1994 dočkala už mnoha vydání.
INGEBORG STADELMANN (*1956), samostatná porodní asistentka a matka tří dětí, je spoluzakladatelkou ordinace porodních asistentek "Erdenlicht" (Pozemské světlo) v Kemptenu a po mnoho let se věnovala domácím porodům. Jejím hlavním zájmem přitom byla celková péče o těhotné a matky, v níž úspěšně uplatňovala vedle klasické homeopatie a bylinkářství především aromaterapii. V současnosti se již několik let zaměřuje výhradně na profesní vzdělávání porodních asistentek a ošetřovatelek (a ošetřovatelů) a také na vzdělávání dospělých. V celé německy mluvící oblasti pořádá přednášky a semináře k tématům přirozené porodnictví, fytoterapie, homeopatie a aromaterapie. Ingeborg Stadelmann byla za své zásluhy v roce 2004 vyznamenána bavorským svazem porodních asistentek diamantovou čestnou broží. Předtím, v roce 1999, dostala za své zásluhy jako porodní asistentka a iniciátorka porodního domu "Erdenlicht" "Zlaté jablko" od kemptenského spolku žen. K jejím nejnovějším projektům patří zahrada bylinek a vůní na hradním valu v Kemptenu (AIIgau), kterou iniciovala spolu s lékárníkem Dietmarem Wolzem a která byla otevřena v červenci 2005. Více o Ingeborg Stadelmann se dočtete na www.stadelmann-verlag.de


Rodinné konstelace kniha Wilfried Nelles: Rodinné konstelace
166 stran, 249 Kč,1.vydání, nakladatelství Alternativa

Kniha, která srozumitelně popisuje, co jsou to rodinné konstelace, jak působí zapletení s osudy předků a jak z toho ven. Kniha, která by měla mít místo v rodinné knihovně, neboť člověk se často dopouští osudných chyb z pouhé neznalosti řádu věcí. V rodinných systémech je to potom tak, že nevinní trpí za události, které se staly v generacích před nimi. Autor vede semináře i České republice.

   Zápisky Václava Poláčka Zápisky Václava Poláčka kniha Zápisky Václava Poláčka ze světové války a ze života v Hojkově
160 stran, 290 Kč,1.vydání, nakladatelství Calendula

Zápisky legionáře, s obsáhlým líčením účasti v 1. světové válce na ruské frontě, zajetí a život v ruských městech a vesnicích. Vstup do čsl. vojska - legií a popis legionářské sibiřské anabáze, dva roky života na kolejích sibiřské magistrály, plavba lodí z Vladivostoku do vlasti. Kniha vznikla podle dochovaných deníků. Václav Poláček působil jako kronikář, proto je rovněž zachycen běžný život v rodné vsi Hojkovu v 1. polovině 20. století.

S večerem přijeli jsme na určené místo do města Krasnojarsk, kde jsme se konečně zprostili našich vagonů. Jeli jsme sem 19 dní a 4 hodiny. Odtud mašírovali přes město, které jest nádherné a které v Rusku ani neviděli. Dvě hodiny do našich ubytovacích kasáren, zvaných Nové vojenské město. Od příchodu, to jest od 5. října do 10. října, počasí dosti příznivé. První dva dny ubytování prozatímní, spal jsem obě noci na holé podlaze betonové a v chladu. Kopejky mi došly, neměl jsem než naši papírovou pětku, kterou jsem šetřil na zlé časy. Po dvou dnech jsme se přestěhovali do jiných kasáren, kde byl kavalec vedle kavalce, že se nemohlo ani projít. V malé prostoře byla celá kumpanie asi 160 mužů. Z marškumpanie zbylo po válce pouze 116 mužů ze 240. Ostatní byli přidáni do štantum, většinou od Landesšiců z Tyrol. 10. října prvně padal sníh, do rána ho napadlo silně a již zůstal ležeti. Dnes jsem se zase čistě umyl a převlekl čisté prádlo, které jsem špinavé měl na sobě od 15. srpna, skoro dva měsíce.

Jak jsem poznával svět kniha Čestmír Hofhanzl: Jak jsem poznával svět
158 stran, 250 Kč, 1. vydání.

Úvodní poznámka editorů:
Vychází první díl pamětí bývalého poslance za stranu ODA a kritika nevyrovnání se s komunistickou minulostí RNDr. Čestmíra Hofhanzla. První díl popisuje Hofhanzlovy vzpomínky zhruba na prvních 50 let života, které se odehrály v době vlády dvou diktatur v Československu, nejprve nacistické a poté komunistické. Hofhanzlův první díl vzpomínek končí symbolicky krátce před Sametovou revolucí v listopadu 1989. V knize můžeme sledovat Hofhanzlův život od útlého dětství až do doby, kdy působil v biochemické laboratoři v jihlavské nemocnici. Do ní se dostal přes sanatorium v Jablunkově a zlínskou nemocnici. V době Hofhanzlova dětství byl jeho rodičům, zemědělcům, postupně znárodňován majetek. Jelikož se tomu Hofhanzlův otec bránil, strávil několik let v táboře nucených prací. Tyto rané vzpomínky pak po celý život formovaly Hofhanzlovu osobnost. Na vysokou školu se dostal pouze s obtížemi a to ještě v období uvolnění poměrů ve druhé polovině 60. let. Před tím byl při svém samovzdělávání odkázán na filozofické a historické knihy, které si kupoval v antikvariátech. Při svém výběru knih měl jednu zásadní podmínku, musely vyjít před rokem 1948. Čestmír Hofhanzl přináší zcela originální pohled na dobovou společnost. Nebojí se její naprosto zdrcující kritiky. Jak již to v autobiografiích bývá, je i v Hofhanzlově díle zcela zřetelný autorův černobílý pohled na probíraná témata. Kritizuje v podstatě vše, co přinesl komunistický režim. Sametovou revoluci z roku 1989, neboli revoluci "pravdy a lásky", nevidí jako československou cestu ke svobodě, naopak v ní spatřuje přetransformování komunistických kádrů i ideologie do novodobých podmínek. Podobnou transformaci komunismu vidí rovněž v obrodném procesu Pražského jara z roku 1968. Ideální společnost spatřuje v období stavovské feudální společnosti, kdy každá společenská vrstva věděla jaký je její úkol a postavení ve společnosti. Garantem správného fungování stavovské společnosti mělo být tzv. Boží oko, které se nenávratně ztratilo v období, které krátce následovalo po Velké francouzské revoluci. Myšlenky Čestmíra Hofhanzla i při své kontroverznosti, jsou jedinečným dokladem vnímání světa a lidské společnosti, pohledem výrazně konzervativně pravicového světonázoru. Kniha je doplněna obrazovou přílohou a také bohatým poznámkovým aparátem, který uvádí na pravou míru některá tvrzení autora. Editoři připomínají, že názory obsažené v knize jsou názory autora a nikoliv editorů.
Doc. PhDr. Václav Šplíchal, CSc. a Mgr. Pavel Bajer


Smutná bída našeho času kniha
Čestmír Hofhanzl: Smutná bída našeho času
187 stran, 190 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

Zásluhou historiků dr. Václava Šplíchala a JUDr. Pavla Bajera vychází dílo RNDr. Čestmíra Hofhanzla. Od listopadové "sametové" revoluce, kdy aktivně vstoupil do politiky, zaznamenával běh událostí. Za poslednách 20 let Č. Hofhanzl vytvořil obsáhlé a jedinečné dílo, které je významným svědectvím doby. Je nejen pamětníkem a kronikářem, ale i vzdělaným myslitelem, který s křesťanskou pokorou usiluje o nápravu mravně pokřiveného společenství. Osobní svědectví prokládá závažnými informacemi, v drtivé většině postavené na ověřených faktech. Autor podrobuje vývoj společnosti a odpovědné politiky ostré kritice, ve které hledá kořeny příčin naší nemocné společnosti. Nekompromisní kritik s břitkými odsudky pojmenovává hlavní herce politické scény. Jde o jasně vyslovené názory, se kterými nemusí každý souhlasit, jedná se však o jedinečný materiál s racionálním jádrem pravdy. Počítá se s vydáním 6 - 8 svazků, jeden se např počítá na téma Šumava, o tom co se vlastně děje v Šumavském národním parku. V prvním dílu je tomu věnována jedna kapitola. Je zde též popsán autorův životní příběh. Kniha je vybavena fotografickou přílohou.
"To, že se nezpronevěřil svému jménu a vždy ctil pravdu, dělá z něho osamocený solitér mezi křovinami. Takové lidi bychom měli potkávat už ve svém mládí, aby naše přemýšlení nezlenivělo a mohlo si vzít míru na svou odvahu a postoje ke světu, k životu. " Spisovatelka Ludmila Klukanová. Ukázka z knihy
zde


Šumava se všemi otazníky kniha Čestmír Hofhanzl: Šumava se všemi otazníky
180 stran, 190 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

Druhá knížka Čestmíra Hofhanzla nás zavede na Šumavu. Dvacet let sporů a dohadů o tom jak zasahovat a hospodařit, jak chránit přírodu, vedlo jen k větší devastaci. Autor jasně a jmenovitě ukazuje, jaké zájmy převálcovaly všechno ostatní. V podstatě jde o snahu rozkrást území, které se díky porevolučnímu nadšení stalo národním parkem. Kůrovec k tomu posloužil znamenitě. Záměrně dezinformovaní mladí lidé se přivazovali ke starým smrkům, dnes již dávno mrtvým, a hrdinně pózovali před TV kamerami. Posloužili k tomu, že kůrovec sežral vše. Dnes dělají zastánci bezzásahovosti z nouze ctnost a mluví o tom, jak se mezi pahýly objevují semenáčky. Lesy však bohužel zmizely a současné dění okolo Šumavy nazývá autor "tancem na zdechlině". V médiích mohly být jen oficiálně povolené názory, proto neměl a nemá Hofhanzl jako oponent šanci. Vědecké kapacity byly publikovány pokud psaly, co bylo žádoucí. Je to běžná praxe ve všech odvětvích. Autor své názody formuloval již v letech 1995 - 2003, dodnes za nimi stojí beze změny.


Cesta do pekel kniha
Čestmír Hofhanzl: Cesta do pekel
209 stran, 190 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

Třetí knížka Čestmíra Hofhanzla nás zavede do České národní rady. Již záhy po sametové revoluci se jasně ukázalo, že moc se vrací zpátky do rukou těm, kterým byla sametovým děním na chvíli odebrána. Kniha podrobně mapuje, jak se znovuvracení staré moci projevovalo na jednáních České národní rady. Jsou ocitovány mnohé projevy, aby si každý mohl učinit obrázek. Z knihy: "Z toho, co jsem viděl, mohu říci, že nešlo o hloupost nových lidí, kteří převratem, bez zkušeností, se náhle dostali do vedení a zodpovědnosti za stát. Faktická neexistence státní kontroly a odpovídajících nových zákonných norem byla programová. Byla vnitřní strukturní součástí procesu přechodu nomenklaturní elity totalitního komunistického státu za čáru převratu a její proměnu v prominentní soukromě kapitalistickou třídu. "
Naříkají-li mnozí nad stavem dnešní společnosti, je třeba vidět, že toto peklo mělo svůj počátek hned po sametu.
Připravuje se další díl na téma transformace (česky rozkradení státního majetku do soukromých rukou) státních lesů.


České lesy... a po nás potopa kniha
Čestmír Hofhanzl: České lesy... a po nás potopa
148 stran, 190 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

Čtrvrtá knížka Čestmíra Hofhanzla je soubor článků z posledních dvaceti let o lesních reformách a jejích aktérech, ukazuje pozadí a skrytý smysl všech těchto transformačních kroků. Autor sledoval hospodaření v lesích a lesy velmi pozorně od samého počátku, kdy vstoupil do vysoké politiky jako poslanec. Odborné vzdělání a životní praxe se zkušenostmi v politice mu vytváří dobré předpoklady, aby se mohl k tématu lesů vyjadřovat. Velmi otevřeně ukazuje na viníky současného stavu rozkradených a ničených lesů.
    "V roce 2010 byl jmenován ředitelem Státních lesů ing. Svatopluk Sýkora, který připravoval podniky k převzetí a přivtělení k impériu Andreje Babiše." ...
   "V současné době v zasvěcených lesnických kruzích je známý fakt, že už asi jen na osm, devět let je v lesích zásoba dřeva v těžebním věku. Zdá se, že vítězové sametové revoluce se rozhodli - po nás potopa."


Velkolepé padoušství 90. let kniha
Čestmír Hofhanzl: Velkolepé padoušství 90. let
141 stran, 190 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

Pátá knížka představuje politickou scénu 90. let do opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD v r. 1998. Autor zde popisuje vývoj politiky od živelných posametových začátků a postupné navracení moci do rukou struktur spojených s bývalou KSČ a tajnou bezpečností STB, tak jak bylo dlouho předem naplánováno. Demaskuje přeměnu do nových rolí kapitalistů a z těchto pozic řízené přelévání státního majetku a ovládnutí médií. Kniha obsahuje řadu osobních portétů známých politiků, jak je autor vnímal. Známá jména a jejich skryté role a úlohy v politickém dění. Tak můžeme očima autora sledovat role Zemana, Klause, Havla, Dlouhého, Pitharta, Ježka, Kalvody, Sládka a dalších.


Věc naší viny kniha
Čestmír Hofhanzl: Věc naší viny
113 stran, 190 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

Šestá knížka je ohlédnutím za životní dráhou, zamyšlením, kdo má vinu na tom, co se u nás ve veřejném životě v poválečném období stalo. Společně s autorem můžeme prožívat jeho životní peripetie a střety s mocenským aparátem a jemu podřízenými lidmi na různých pracovištích, jako např nemocnice Jablunkov, Gottwaldov a Jihlava. Je zde i kapitola o fenoménu Slušovic, jakési zkušební laboratoři kapitalismu v režii STB. Dále můžeme sledovat začátky po Sametové revoluci, jak se kdo choval v této převratové době.


Věc naší viny kniha
Čestmír Hofhanzl: Jaké si zasloužíme prezidenty
82 stran, 150 Kč, 1. vydání, nakladatelství Václav Šplíchal Regia

O sedmé knížce nejlépe vypoví článek otištěný v jihlavských listech    Návrat na hlavní stránku